Officers

Officers of the Bewick Lodge for 2023-2024

WM………………………………….W Bro Paul Anthony Smith
IPM………………………………….W Bro Ian Silcock PPrJGW
SW……………………………………….Bro Stuart John Atchison
JW………………………………………..Bro Jonathan Peter Vink
Chaplain……………………………W Bro Robert Miles PPrJGW
Treasurer…………………………..W Bro David Watson
Secretary…………………………..W Bro Rowland Punton PPrGSwdBr
DC………………………………….…W Bro Melvin Stephenson PPrJGW
Almoner……………………………W Bro Ian Silcock PPrJGW
Charity Steward…………………….Bro Alan Johnson PPrGPurs
Lodge Mentor…………………..W Bro Melvin Stephenson PPrJGW
Membership Officer………….W Bro Ian Silcock PPrJGW
SD………………………………………..Bro Graham Waters PPrGReg
JD…………………………………………Bro Paul Silcock
ADC……………………………..……W Bro Robin Bell Aylmore PPrGSwdBr
Assistant Secretary………..….W Bro Robin Bell Aylmore PPrGSwdBr
IG…………………………………………Bro Alan Johnson PPrGPurs
Steward………………………….….W Bro Graham Waters PPrGReg
Steward……………………………….Bro Paul Silcock
Tyler……………………………..……W Bro Sean Thomas McKitten PPrGStdBr


VSO…………………………………..W Bro Craig Pattison PPrJGW

PAST MASTERS

1944 W Bro Lionel Edward Browne PPrGW
1945 W Bro Lionel Edward Browne PPrGW
1946 W Bro Douglas Jacques Weddell PPrGD
1947 W Bro Thomas William Patrick PPrGStdBr
1948 W Bro Harry Ross PPrAGSwdBr
1949 W Bro George H.M. Graham OBE
1950 W Bro John S Oliver
1951 W Bro Arthur Johnston PPrGW
1952 W Bro James S. Smith PPrAOrg
1953 W Bro George Arrowsmith PPrGW
1954 W Bro James Walker PPrGW
1955 W Bro Eric Smith OBE PPrGD
1956 W Bro William Gilbert Cole PPrGW
1957 W Bro William Carr
1958 W Bro Alfred Shield Hall PPrJGW
1959 W Bro George Henry Laverick PPrAGDC
1960 W Bro Ernest Dodds
1961 W Bro George Young PPrGSwdBr
1962 W Bro Robert Smith PPrAGStdBr
1963 W Bro John Rowan PPrAGDC
1964 W Bro William Bainbridge PPrAGDC
1965 W Bro Thomas Stoker Shipley PPrAGDC
1966 W Bro William Thomas Euington PPrGSwdBr
1967 W Bro William Gordon Cole PPrGD
1968 W Bro Harry Ramshaw
1969 W Bro John George Laverick PPrAGDC
1970 W Bro Robert William Burrell PPrGSof Wks
1971 W Bro John Fenwick PPrGStdBr
1972 W Bro James Hawthorne Moore PPrJGD
1973 W Bro James Burns PPrAGDC
1974 W Bro Hugh Silcock PPrJGD
1975 W Bro John Turnbull PPrJGW
1976 W Bro James Brown
1977 W Bro Peter Reginald Stone
1978 W Bro Henry Clark Horn
1979 W Bro Robert Gordon Ward PPrAGDC
1980 W Bro Rudolph Bartholomew McDowell PPrGSwdBr
1981 W Bro Robert Smart PPrAGDC
1982 W Bro Cyril George Childs PPrAGDC
1983 W Bro Ralph Parmella PPrStdBr
1984 W Bro Tom Law
1985 W Bro Kenneth Huntingdon PPrAGDC
1986 W Bro Anthony Peter Ward PPrAGDC
1987 W Bro Alan David Ward PPrGReg
1988 W Bro Alan Griffiths PPrSGD
1989 W Bro Ian Silcock PPrGSwdBr
1990 W Bro Alan Parker PPrAGDC
1991 W Bro George Lister PPrJGD
1992 W Bro William John Talbot PPrAGDC
1993 W Bro Paul Vincent Talbot PPrGStdBr
1994 W Bro Kenneth Hazon PPrADC
1995 W Bro Robert Miles PPrJGW
1996 W Bro Rowland Hill Punton PPrGSwsBr
1997 W Bro George Frederick Wouldhave PPrJGD (Northumberland)
1998 W Bro Graham Alexander Waters PPrJGD
1999 W Bro Melvin Stephenson PPrJGW
2000 W Bro Robin Bell Aylmore PPrGSwdBr
2001 W Bro Alan David Ward PPrGReg
2002 W Bro Alan David Ward PPrGReg
2003 W Bro Ian Silcock PPrGSwdBr
2004 W Bro Robin Bell Aylmore PPrGSwdBr
2005 W Bro Ian Silcock PPrGSWdBr
2006 W Bro Anthony Peter Ward PPrAGDC
2007 W Bro William John Talbot PPrAGDC
2008 W Bro Thomas Hutler McKitten PPGSuptWks
2009 W Bro Sean Thomas McKitten PPrGStdBr
2010 W Bro Sean Thomas McKitten PPrGStdBr
2011 W Bro Lee McKitten
2012 W Bro Ian Silcock PPrGSwdBr
2013 W Bro Robin Bell Aylmore PPrGSwdBr
2014 W Bro Melvin Stephenson PPrJGW
2015 W Bro Alan David Ward PPrGReg
2016 W Bro Ian Silcock PPrJGW
2017 W Bro Ian Silcock PPrJGW
2018 W Bro David Watson
2019 W Bro David Watson
2020 W Bro David Watson
2021 W Bro David Watson
2022 W Bro Ian Silcock PPrJGW

Scroll to Top